11 novih koordinatorjev in koordinatoric skupnostnih projektov
Okoljski organizaciji Umanotera in Focus vztrajno in na različne načine spodbujata raznovrstne trajnostne skupnostne projekte, ki prispevajo h krepitvi lokalnih skupnosti in posredno naslavljajo tudi podnebne spremembe. Eden izmed načinov je prenos znanja in podpora v obliki usposabljanja za koordinatorje skupnostnih projektov, ki poteka znotraj projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. V tretji izvedbi usposabljanja je čez poletje svoje ideje po napotkih mentoric in mentorjev razvijalo 11 udeleženk in udeležencev.
Pričeli so junija z uvodno delavnico, na kateri so se seznanili s konceptom trajnostnega upravljanja z viri skupnosti, s primeri navdihujočih dobrih praks in različnimi finančnimi modeli. Končali pa so sredi septembra z evalvacijsko delavnico, na kateri so dobili povratne informacije, pohvale in nasvete s strani širše mentorske ekipe ter »sošolk in sošolcev«. Namen zaključka usposabljanja je bila skupinska podpora, kar je tudi eden od stebrov skupnostnih projektov.
Skupnostni projekti prinašajo koristi za celotno skupnost in ne zgolj za nekaj posameznikov. Temeljijo na odnosih zaupanja, podpore in konsenza, omogočajo sodelovanje in komunikacijo ter so prilagojeni danostim lokalnega okolja in potrebam lokalne skupnosti.
»Poleg zmanjševanja toplogrednih plinov in zmanjševanja negativnih vplivov na okolje imajo skupnostni projekti tudi pomembne družbene koristi, kot so razvoj lokalnega gospodarstva, zelena delovna mesta, poleg tega pa se s skupnostnimi projekti krepijo tudi zlata vredne nematerialne koristi: povezanost skupnosti, solidarnost, strpnost, kreativnost, skupinska modrost,” je izpostavila Gaja Brecelj iz Umanotere, ki je sodelovala v vlogi mentorice.
Od prehranske in energetske samooskrbe do vodnih virov in poplavne varnosti
Uvodoma so se udeleženci in udeleženke strinjali, da v svojem (delovnem) okolju zaznavajo povečano zanimanje za skupnostne projekte. »Če ni v projekt vključena skupnost, je to samo še en projekt za v predal,« je njihove izkušnje povzela ena izmed prisotnih, ki so prišli iz vrst občin, društev, razvojnih agencij, nevladnih organizacij… Tako kot so si bili med seboj različni udeleženci in udeleženke iz cele Slovenije, pa so različne tudi njihove ideje za skupnostne projekte.
Kako podpreti prehod iz konvencionalnega v ekološko kmetijstvo, tako da bo hrane dovolj za vse ob upoštevanju omejitev okolja in z družbenim doprinosom? Kako okrepiti lokalno prehransko samooskrbo? Kako združiti skupnostno energetsko samooskrbo in kulturno dediščino? Kako v lokalni skupnosti trajnostno upravljati z dragocenimi vodnimi viri? Kako lahko prihranimo skupaj in spreminjamo navade v skupnostih? Kako vsaj začasno izkoristiti potencial mirujočega zazidljivega zemljišča za lokalno skupnost? Kako se kot skupnost spopasti s poplavno ogroženostjo in poiskati na naravi temelječe rešitve?
To so vprašanja, na katera so se udeleženci in udeleženke trudili odgovoriti tekom usposabljanja na čim bolj trajnosten način in s poudarkom na sodelovanju skupnosti. Glede na to, da so bile njihove ideje ob začetku usposabljanja v različnih fazah, so tudi skupnostni projekti konec dočakali v različnih fazah in se bodo razvijali po različnih poteh. Nekateri so še vedno zelo za začetku, drugi potrebujejo samo še vir financiranja, tretji pa partnerje v lokalni skupnosti.
Vsekakor je tretja izvedba usposabljanja znova potrdila, da idej in pobud za skupnostne projekte ne manjka, vendar se uresničujejo počasi, saj avtorji idej večinoma orjejo ledino in je zanje tovrstna mentorska podpora še toliko bolj dragocena. V Umanoteri in Focusu upamo, da jih bodo čim več pripeljali do faze realizacije in da jih bomo lahko kot navdihujoče dobre prakse dodali tudi na naš Dovolj za vse zemljevid dobrih praks.
Usposabljanja za koordinatorje skupnostnih projektov in upravljanje platforme Dovolj za vse izvajata okoljski nevladni organizaciji Umanotera in Focus v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, ki je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi iz evropskega programa LIFE ter Sklada za podnebne spremembe.