Trajnostna obnovljiva energija kot ena od prioritet Občine Hrastnik
Kot peta občina se je zdaj tudi formalno v “Dovolj za vse” program podpore občinam pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti vključila Občina Hrastnik.
V Hrastniku se zavedajo, da učinkovit prehod v nizkoogljično družbo zahteva poleg vladnih ukrepov na državni ravni tudi visoko stopnjo sodelovanja posameznikov in skupnosti. Prav tako so že prepoznali, da trajnostno upravljanje z viri prinaša vedno več razvojnih priložnosti za lokalno skupnost in se že veselijo sodelovanja v projektu LIFE IP Care4Climate.
Okoljski organizaciji Focus in Umanotera bosta občini zagotovili podporo pri snovanju in pripravi celostnega zelenega koncepta za občino Hrastnik. To pomeni, da bodo tekom sodelovanja naslovljena različna področja, ki so pomembna za doseganje te vizije, predvsem pa je cilj programa podpore povečati vključenost lokalnih skupnosti v izvajanje projektov na področju zmanjšanja ogljičnega odtisa in motiviranje za aktivnejše delovanje pri odločanju o skupnih zadevah v lokalnih skupnostih.
Po analizi obstoječih občinskih konceptov in strategij in oblikovanju vizije zelenega prehoda bo poudarek predvsem na skupnostnih rešitvah obnovljivih virov energije, s katerimi lahko lokalne skupnosti dosežejo učinkovito znižanje emisij toplogrednih plinov.
Skupnostni energetski projekti (angl. community power) predpostavljajo, da so skupnosti in državljani lastniki ali da participirajo pri projektih zmanjševanja in učinkovite rabe energije, proizvodnje iz razpršenih obnovljivih virov energije, skupnostne nabave energije ter upravljanja z omrežjem.
Na področju rabe trajnostne obnovljive energije je trenutno v Hrastniku v načrtu zasnova in izvedba različnih tipov skupnostnih sončnih elektrarn.