Izposodi semena, zamenjaj sadike, vzgoji rastline in deli pridelke
Ob skorajšnjem pričetku vrtičkarske sezone naj spomnimo na dobre prakse z našega Dovolj za vse zemljevida, ki spodbujajo skupnostno ohranjanje avtohtonih vrst rastlin, podpirajo lokalno pridelavo hrane, samooskrbo s hrano in solidarnost. Ponujajo možnost izposoje in izmenjave semen in sadik pa tudi spodbujajo deljenje pridelkov, sploh pa viškov z vrtov, ki je praviloma vedno nekaj.
Knjižnica semen v Goriški knjižnici Franceta Bevka
“Izposojena semena doma posadite v svojih vrtovih. Rastline vzgajajte na naraven način ter semena za nadaljnjo uporabo vzamete iz najboljših plodov. Del posušenih semen nato vrnete v Knjižnico semen, kjer jih shranite v za to pripravljene vrečke, opremite jih s potrebnimi podatki in jih vrnete v sistem,” opisujejo postopek v novogoriški splošni knjižnici, ki je leta 2020 kot prva v Sloveniji vzpostavila Knjižnico semen. Slednja je aktivna v sezoni vrtnarjenja in zaprta od 31. oktobra do 31. januarja.
Več: https://dovoljzavse.si/praksa/knjiznica-semen-nova-gorica/
Knjižnica semen v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto
V Knjižnici semen v preddverju novomeške splošne knjižnice si lahko posamezniki z veljavnim članstvom brezplačno izposodijo domača semena, iz katerih lahko vzgojijo rastline in pridelajo nova semena, del teh pa nato vrnejo nazaj v knjižnico. Izposoja semen je možna z uporabo posebne aplikacije, ki omogoča pregled nad kroženjem semen, o njej pa so v Novem mestu posneli tudi informativen video.
Več: https://dovoljzavse.si/praksa/knjiznica-semen-novo-mesto/
Zelemenjava – menjava semen, sadik, pridelkov, receptov in navdihov
Zelemenjava (zelenjava + menjava) je samoniklo gibanje in skupnost za izmenjavo vrtnih pridelkov, ki temelji na druženju in prostovoljnem delu posameznikov. Spodbuja solidarnost, dobrosrčnost, druženje in spoštovanje dela naših rok. Poteka večkrat letno v več slovenskih krajih, kjer jo organizirajo in koordinirajo lokalni prebivalci, občasno pa poteka tudi v obliki vseslovenskega dogodka, praviloma enkrat letno v spomladanskem času.
Več: https://dovoljzavse.si/praksa/zelemenjava/
Izmenjevalnice semen starih avtohtonih sort – Štafeta semen Ekoci Ekološke civilne iniciative
Pod okriljem združenja za trajnostno prihodnost Ekoci – eko civilna inicitiva Slovenije od leta 2011 po vsej Sloveniji potekajo izmenjevalnice semen starih avtohtonih sort. Izmenjave organizira civilna iniciativa ali pa dogodek po navodilih pripravijo sodelujoči posamezniki, organizacije, šole in vrtci.
Več: https://dovoljzavse.si/…/oskrbimo-slovenijo-stafeta-semen/