Kako so v Kranju znižali ogljični odtis kulinarične prireditve za 40 %
Alpske regije in njihovi prebivalci so zaradi podnebnih sprememb prizadeti bolj kot druge regije, pri čemer je turizem med najbolj ranljivimi sektorji. Občina Kranj je kot turistična destinacija prejemnica zlatega znaka Slovenia Green Destination in je zavezana razvoju trajnostnega turizma. V svojem akcijskem načrtu ima zato opredeljene aktivnosti na področju turizma, katerih namen je zmanjšati emisije toplogrednih plinov in izboljšati zmožnost sektorja za prilagajanje podnebnim spremembam. Mestna občina Kranj se je za izvedbo teh nalog povezala z organizacijama Umanotera in Focus, ki v okviru LIFE projekta Care4Climate nudita podporo lokalnim skupnostim pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti.
Mestna občina Kranj in Zavod za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) sta 23. junija 2022 na Gradu Khislstein že drugič organizirala kulinarični dogodek Kranjska dolga miza in pri tem poskušala čim bolj slediti zelenim načelom z nagovorom udeležencev k trajnostni mobilnosti, izogibanjem uporabe plastike za enkratno uporabo, pripravo obrokov iz lokalnih sestavin ter preprečevanjem zavržene užitne hrane. Namen dogodka je tudi v lokalnem okolju spodbuditi ozaveščenost o podnebnih spremembah in njihovem blaženju.
Organizatorja sta že v letu 2021 sodelovala z Umanotero pri izračunu ogljičnega odtisa dogodka Kranjska dolga miza zaradi mobilnosti in porabe energentov in s tem zaorala ledino na področju organizacije podnebju prijaznejših turističnih dogodkov v Sloveniji. Organizatorji ogljični odtis uporabljajo kot orodje za načrtovanje ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov ter komuniciranje svoje ekološke ozaveščenosti lokalni in širši skupnosti.
Za izračun ogljičnega odtisa dogodka Kranjska dolga miza 2022 je bila uporabljena metodologija, ki temelji na Protokolu za toplogredne pline (Greenhouse Gas Protocol). Pri izračunu so bili upoštevani naslednji viri emisij:
- neposredne emisije zaradi zgorevanje fosilnih goriv na prizorišču dogodka in v vozilih organizatorja,
- posredne emisije zaradi porabe električne energije na prizorišču dogodka ter
- posredne emisije zaradi prevozov z vozili, ki niso v lasti organizatorja.
Neposredne emisije so nastajale pri zgorevanju plina zaradi priprave hrane na kraju dogodka in prevozih s službenim vozilom organizatorja. Porabnika električne energije na prizorišču dogodka sta bila razsvetljava in elektronska oprema (ozvočenje). Prevoze z vozili, ki niso v lasti organizatorja, so opravili dobavitelji blaga (hrane, opreme), izvajalci storitev (kuharji, natakarji, nastopajoči), sodelavci organizatorja in gostje oz. udeleženci dogodka.
Ogljični odtis dogodka Kranjska dolga miza 2022 zaradi porabe energentov in prevozov je znašal 589,7 kg ekv CO2 oz. 5,9 kg ekv CO2 na udeleženca dogodka. V ogljičnem odtisu prevladujejo emisije zaradi prevozov in med njimi zavzemajo največji delež emisije zaradi prevozov udeležencev oz. gostov dogodka (60 %). Emisije zaradi prevozov organizatorja predstavljajo majhen delež ogljičnega odtisa (2,3 %) ter kažejo na ozaveščenost zaposlenih organizatorja in pripadnost ideji okolju prijaznejšega dogodka. Prizorišče dogodka se oskrbuje z elektriko iz brezogljičnih virov. Emisije zaradi porabe plina predstavljajo 9,8 % ogljičnega odtisa.
Struktura ogljičnega odtisa dogodka v letu 2022 potrjuje, da je pri organizaciji dogodkov prizadevanja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov najpomembneje usmeriti v preprečevanje motoriziranih prevozov ter spodbujanje trajnostne mobilnosti. Znaten delež udeležencev Kranjske dolge mize, ki so na dogodek prišli peš, s kolesom ali s prevoznim sredstvom z manjšimi specifičnimi emisijami ter upoštevali priporočilo organizatorja za sopotništvo, je ogljični odtis dogodka zmanjšal za kar 364 kg ekv CO2. Nadaljnji prihranek emisij je bil dosežen s porabo električne energije iz obnovljivih virov na prizorišču dogodka.
Organizator dogodka je z ukrepi za zmanjšanje emisij (spodbujanjem trajnostne mobilnosti in nabavo elektrike iz obnovljivih virov) preprečil nastanek 366 kg ekvivalenta CO2 emisij toplogrednih plinov in ogljični odtis dogodka zmanjšal za 38 %.
Izbira lokalnih dobaviteljev in izvajalcev storitev, ki so povzročili manj in krajše prevoze kot v letu 2021, je ukrep, ki je največ prispeval k močnemu zmanjšanju ogljičnega odtisa dogodka Kranjska dolga miza 2022 glede na predhodno leto (za 50 %).
Foto: arhiv ZTKK
————————————————–