O valu energetskih skupnosti s Chrisom Vrettosom
Evropo je zajel val energetskih skupnosti. Celo v državah, ki do danes niso priznavale energetskih skupnosti, na primer na Češkem, v Latviji, na Cipru ali Poljskem. Začelo se je odmikanje od modela lastništva iz preteklosti, ko sta proizvodnjo električne energije nadzirali le eno ali dve podjetji. To prinaša:
- manj uvoza,
- več ustvarjanja lokalnih delovnih mest,
- ustvarjanje vseh teh tehnologij v Evropi,
- doprinos lokalnim ekonomijam…
Tako je pojasnil promotor energetskih skupnosti Chris Vrettos, iz združenja REScoop.eu in grške zadruge Electra Energy, v intervjuju za spletni portal Čas za zemljo.
Zakaj pa naj bi se po njegovih besedah državljani in državljanke odločili za vstop v energetske skupnosti?
“Prvi razlog je seveda ekonomski, saj ko začneš proizvajati lastno energijo, postaneš neodvisen od energetskega trga. Po ruski invaziji na Ukrajino je zanimanje ljudi iz vse Evrope, od Grčije do Belgije in Španije, skokovito naraslo. Ljudje ne želijo več, da bi zasebna podjetja na njihov račun ustvarjala tolikšne dobičke. Želijo se osamosvojiti. Želijo proizvajati lastno energijo. Potem so tu seveda še okoljske koristi, saj tako aktivno prispevate k energetskemu prehodu. Trdim, da če projekt načrtujete kolektivno, ga tudi izvajate bolj skrbno. Tako ne posekaš gozda, da bi postavil vetrne turbine. Poskušaš dati prednost streham, parkiriščem ali območjem, ki so bližje mestu, da ni treba odvzeti nobenega zemljišča za druge namene, celo za kmetijska zemljišča.”
In kako energetske skupnosti doprinesejo k demokratičnemu opolnomočenju državljanov?
“Mednarodna agencija za energijo je dokazala, da so evropski potrošniki samo z dodajanjem obnovljivih virov energije med letoma 2022 in 2023 prihranili 100 milijard evrov zaradi manjšega uvoza fosilnih goriv. Zato je čim hitrejši prehod na obnovljive vire energije stroškovno najučinkovitejši, najčistejši in socialno pravičen način za zmanjšanje energetske revščine. Hkrati pa ne želimo ponoviti modela lastništva iz preteklosti, ko sta proizvodnjo električne energije nadzirali le eno ali dve podjetji. Proces želimo demokratizirati, tako da bodo obnovljive vire energije dejansko nadzorovale lokalne skupnosti. Ali ljudje na strehe postavijo sončne kolektorje ali pa se združijo v zadrugo in energetsko skupnost ter proizvajajo lastno energijo. In po Evropi že vidimo številne primere dobre prakse.”
O potencialu energetskih skupnosti v Evropi pa je Vrettos dodal:
“Do leta 2050 bo vsak drugi Evropejec proizvajal lastno energijo iz sončnih kolektorjev ali energetskih skupnosti in tako pokril 45 % potreb po električni energiji v EU, kažejo raziskave. Možnosti so torej res velike. Omejitev ni.”
Celoten intervju lahko preberete tukaj(klik).