Pri okolju prijaznih domovanjih je pomembna tudi skupnostna dimenzija
Ste se kdaj vprašali, kako bodo v prihodnosti videti okolju prijazna domovanja? V britanskem časniku Guardian v teh dneh pišejo prav o tej temi in izpostavljajo, da bo pomembno iz kakšnih materialov bodo izdelana, kako se bodo ogrevala in hladila, ter kje bodo locirana, da bodo kar se da zmanjšala potrebe po mobilnosti svojih stanovalcev. Poleg tega pa bo zelo pomembna tudi skupnostna dimenzija, kar izpostavljamo tudi na spletni platformi za trajnostno upravljanje z viri skupnosti Dovolj za vse.
To pomeni, da je vodilo za prihodnost, da bi morali namesto zapiranja za ograjami in živimi mejami ustvarjati stanovanjske skupnosti, ki ne bodo omogočale le deljenja idej, pač pa tudi prevozov in stvari za vsakdanjo rabo – recimo v obliki medsosedskih izmenjevalnic. In ne samo to – skupnosti ustvarjajo tudi idealne pogoje za skupnostne energetske projekte, ki omogočajo ljudem, da znižajo tako stroške energije kot tudi svoj ogljični odtis.
Ena od možnosti skupnostnega domovanje je tudi stanovanjska zadruga. Več o vzpostavitvi stanovanjske zadruge si lahko preberete v Dovolj za vse priročniku: https://dovoljzavse.si/wp-content/uploads/2019/01/prirocnik_zadruga_everzija_final_17_1.pdf