Uspešen prvi korak pri vzpostavitvi novih skupnostnih praks
Včeraj je potekal nov krog usposabljanj za koordinatorje skupnostnih projektov, ki se ga je udeležilo 12 bodočih koordinatorjev in koordinatoric. Slednji bodo tekom letošnjega poletja s pomočjo strokovnega mentorja delali na načrtovanju nove skupnostne dobre prakse v svojem lokalnem okolju.
Z udeleženci smo najprej razpravljali o tem, zakaj so tovrstni projekti, ki temeljijo na skupnosti in trajnostnem upravljanju, pomembni. V času zaostrujoče se podnebne in ekološke krize lahko prav ti primeri skupnostnih dobrih praks služijo kot zgled za nujno potrebne spremembe na širši ravni. Lokalni skupnostni projekti namreč prinašajo številne koristi (zelena delovna mesta, nižje življenjske stroške in večjo povezanost prebivalcev), hkrati pa postaja bivanje v tej skupnosti okoljsko bolj vzdržno.
Sledila je predstavitev že realiziranih primerov dobrih praks doma in na tujem. V okviru slednje so bili podani lokalni primeri z Dovolj za vse zemljevida dobrih praks, ki so že na terenu pokazali, da je mogoče z dobrimi praksami začeti na marsikaterem področju:
- od skupnostne energetike (Energetska zadruga Zeleni Hrastnik),
- oskrbe s hrano (Zadruga Dobrina),
- mobilnosti (Zavod Sopotniki)
- do krožnega gospodarstva in trajnostne potrošnje (Knjižnica REČI).
Po koncu predstavitve pa so udeleženci prejeli še praktične in pravnoformalne nasvete za izvedbo njihovega skupnostnega projekta.
Zainteresirane koordinatorice in koordinatorji so torej opremljeni z osnovnim znanjem, sedaj pa bodo začeli s pomočjo svojega strokovnega mentorja oblikovati končni projekt. In kdo ve, morda prav katera od njihovih novih skupnostnih praks postane dober primer in zgled za ostale!