Participativen način urejanja odprtega javnega prostora
Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora, ki ga je izdalo Ministrstvo za naravne vire in prostor skupaj z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije in Ljubljanskim urbanističnim zavodom, je osredotočen na participativno oziroma vključujoče urejanje javnega odprtega prostora v manjših krajih.
Priročnik je namenjen tistim, ki so najbolj neposredno vpeti v procese participativnega urejanja javnega odprtega prostora, to je predvsem uslužbencem javne uprave in izvajalcem javnih služb ter drugim akterjem, ki na lokalni ravni skrbijo za različne vidike urejanja javnih površin (občine, izvajalci participacije, prebivalci in drugi). Hkrati je priročnik – kot so zapisali avtorji – tudi vabilo vsem zainteresiranim, da v njem poiščete navdih za iskanje novih rešitev za skupno korist lokalnega prebivalstva in okolja.
Vsebina priročnika je razdeljena v več delov ter obsega osnovna izhodišča o urejanju prostora s poudarkom na funkciji in urejanju odprtega javnega prostora, sledi poglavje o participaciji z naborom deležnikov, oblikami sodelovanja in vključenosti ter poglavje o odprtem prostoru v manjših krajih glede različnih vidikov, funkcij in posebnosti.
“Participativno urejanje prostora – je vključujoč način prostorskega načrtovanja in upravljanja prostora, ki temelji na odpiranju vseh faz priprave, sprejemanja in izvajanja načrtov, projektov in upravljavskih rešitev za širok spekter akterjev (uporabnikov, lastnikov in izvajalcev dejavnosti) ter tako krepi kakovost in legitimnost rešitev, pa tudi učinkovitost urejanja prostora.”
V tem priročniku so podane smernice za načrtovanje procesa participacije, ki vključujejo začetne korake, razmislek o ključnih vidikih pred začetkom vključevanja javnosti ter praktične nasvete za izvedbo participativnega procesa. Poseben poudarek je na tem, da se poskrbi, da imajo vsi udeleženci enakovredne možnosti za sodelovanje.
Dostopen je tukaj (klik).