Koraki do nižjega ogljičnega odtisa kulinarične prireditve v Kranju
Ogljični odtis je zelo uporabno orodje za načrtovanje ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ter spremljanje njihove učinkovitosti. V Kranju so septembra že tretjič organizirali kulinarično prireditev Kranjska dolga miza in se za izračun ogljičnega odtisa povezali z organizacijo Umanotera, ki skupaj s Focusom v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE nudi podporo lokalnim skupnostim pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti.
Kranjsko dolgo mizo organizirata Mestna občina Kranj in Zavod za turizem in kulturo Kranj in pri tem poskušata čim bolj slediti načelom organizacije trajnostnih nizkoogljičnih dogodkov ter s tem v lokalnem okolju spodbuditi ozaveščenost o podnebnih spremembah in njihovem blaženju.
Prvič je bil izračunan ogljični odtis Kranjske dolge mize že leta 2021, s tem pa so organizatorji pridobili zelo pomembno informacijo o tem, kje nastajajo največje emisije toplogrednih plinov. To so področja, kjer lahko z ustreznimi ukrepi dosežejo največje zmanjšanje emisij. Za prireditve – ne glede na to, ali so športne, kulturne ali kulinarične – v splošnem velja, da največ emisij nastane zaradi prevozov. Zato je za izvedbo nizkoogljične prireditve zelo pomembna izbira prizorišča, ki obiskovalcem omogoča prihod na trajnosten način.
Kulinarična prireditev Kranjska dolga miza se odvija na dvorišču gradu Khislstein v centru mesta, kamor lahko lokalni obiskovalci pridejo peš, s kolesom ali skirojem. Obiskovalce, ki nimajo te možnosti, pa organizatorji že pred prireditvijo spodbujajo k sopotništvu oziroma deljenju avtomobilov. To, da se Kranjska dolga miza odvija na prostem, pa prispeva tudi k manjši porabe električne energije, ki se na dogodku porablja zgolj za ozvočenje in diskretno osvetlitev, ko pade mrak. Pri tem pa je treba izpostaviti, da se Grad Khislstein se oskrbuje z elektriko iz nizkoogljičnih virov, zato njena poraba ne prispeva znatno k ogljičnemu odtisu prireditve.
Prevozi pa so potrebni tudi za dobavo blaga ter izvedbo storitev zunanjih izvajalcev. Za zmanjšanje ogljičnega odtisa prireditve je zato pomembna izbira lokalnih dobaviteljev blaga in izvajalcev storitev, ki povzročijo manj in krajše prevoze. V letu 2022 jim je v Kranju uspelo ogljični odtis Kranjska dolge mize prepoloviti glede na predhodno leto, k čemur je največ prispevala prav izbira lokalnih dobaviteljev opreme, hrane itd. ter izvajalcev kulturnega programa in tehničnih storitev.
Nenazadnje so prevozi povezani tudi z izvedbo nalog organizatorja. Njihov ogljični odtis je dober pokazatelj trajnostne naravnanosti organizatorja in ozaveščenosti sodelavcev.
Pomemben del ogljičnega otisa kulinarične prireditve povzroči tudi postrežba hrane. Prireditev Kranjska dolga miza je v osnovi namenjena promociji lokalne gastronomije in lokalne gostinske ponudbe. Organizatorji si prizadevajo slediti načelom podnebju prijaznejše prehrane, tako da gostince spodbujajo k uporabi lokalnih, v največji možni meri ekoloških sestavin. Kuharski mojstri vsako leto pripravijo tudi meni, ki je sestavljen izključno iz živil rastlinskega izvora, saj imajo ta veliko manjši ogljični odtis od hrane živalskega izvora.
Odpadki običajno niso med največjimi viri emisij toplogrednih plinov v zvezi s prireditvami, so pa njihova zelo vidna škodljiva posledica. Na prireditvi Kranjska dolga miza ne uporabljajo plastike za enkratno uporabo, strežejo vodo iz pipe in lokalno pridelane sokove v steklenicah. Nastajanje zavržene hrane preprečujejo tako, da obiskovalce prireditve spodbudijo k vnaprejšnji izbiri menija, odvečno hrano pa si ti lahko odnesejo domov v biorazgradljivih posodah.
Kranjsko dolgo mizo pa nenazadnje zaznamuje tudi solidarnost – organizatorji del prihodka od vstopnine namenijo socialno šibkim v lokalnem okolju.
Predstavitev načrtovanja nizkoogljičnega dogodka in izračuna ogljičnega odtisa dogodka na primeru prireditve Kranjska dolga miza si lahko ogledate na naslednjih povezavah: PPT in video.
Fotografija: arhiv ZTTK