Obnovljivi viri energije in energetske skupnosti na Nizozemskem
Eden največjih izzivov 21. stoletja je prehod s končnih virov energije, ki temeljijo na fosilnih gorivih, na obnovljive vire energije za ublažitev podnebnih sprememb.
Nizozemska je na tem področju med vodilnimi državami na svetu, zlasti po kazalcu instaliranih fotovoltaičnih enot na prebivalca. Izstopa pa tudi v prizadevanjih, da bi zeleni prehod potekal čim bolj demokratično in vključujoče.
Veleposlanik Kraljevine Nizozemske Johan Verboom je v Ljubljani na posvetu ob predstavitvi Vodnika do energije sonca in vetra, ki so ga pripravili v Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), izpostavil, da je sodelovanje državljanov pri obnovljivih virih energije na Nizozemskem ključna sestavina pristopa države k doseganju trajnostnih in podnebnih ciljev. To vključuje aktivno vključevanje državljanov v procese proizvodnje, lastništva in odločanja za projekte obnovljivih virov energije. »Nizozemska vlada močno spodbuja sodelovanje javnosti pri energetskem prehodu in sodelovanje državljanov je postalo sestavni del našega vsakdanjega življenja. Ključno je spodbujati medsebojno razumevanje in zagotoviti, da vse strani “govorijo isti jezik”,« je povedal Verboom.
Na Nizozemskem je trenutno že več kot 700 energetskih zadrug
Energetske zadruge so eden najpogostejših načinov, kako se Nizozemci in Nizozemke vključujejo v obnovljive vire energije. To so skupnostne pobude, v katerih državljani in državljanke skupaj vlagajo in upravljajo projekte obnovljive energije, kot so vetrne elektrarne ali sončne naprave. Člani zadruge delijo dobiček in koristijo nižje stroške energije.
Državljani lahko neposredno vlagajo v projekte obnovljivih virov energije z nakupom delnic ali obveznic energetskih podjetij ali zadrug. Te naložbe so pogosto usmerjene v projekte vetrne in sončne energije ter izrabo biomase. Posameznikom omogočajo povračilo finančnih vložkov, hkrati pa podpirajo prehod na zeleno energijo
Nizozemski veleposlanik Verboom je v svojem govoru predstavil, zakaj in kako na Nizozemskem sistemsko spodbujajo in podpirajo energetske zadruge oziroma energetske skupnosti:
– Državljani lahko neposredno vlagajo v projekte obnovljivih virov energije z nakupom delnic ali obveznic energetskih podjetij ali zadrug. Te naložbe so pogosto usmerjene v projekte vetrne in sončne energije ter izrabo biomase. Posameznikom omogočajo povračilo finančnih vložkov, hkrati pa podpirajo prehod na zeleno energijo.
– Nizozemska vlada si je zadala cilj zagotoviti, da imajo lokalne skupnosti besedo pri načrtovanju in izvajanju projektov obnovljive energije, zlasti pri obsežnih pobudah, kot so vetrne elektrarne ali solarni parki. To pomeni, da so lahko skupnosti, zadruge ali skupine prebivalcev lastniki nekaterih ali vseh teh projektov. Lokalno lastništvo pomaga prenesti gospodarske koristi obnovljive energije na skupnost in ustvariti dohodek, ki ga je mogoče ponovno vložiti v druge lokalne trajnostne projekte.
– Več vladnih shem spodbuja udeležbo državljanov, primer je denimo shema spodbud za trajnostno energijo in podnebni prehod (SDE++), ki zagotavlja subvencije podjetjem in neprofitnim organizacijam, ki proizvajajo obsežno obnovljivo energijo ali zmanjšujejo emisije CO2.
– Nizozemska spodbuja decentralizirano proizvodnjo energije, kjer gospodinjstva in skupnosti proizvajajo lastno obnovljivo energijo, običajno prek sončnih kolektorjev v hišah ali skupnostnih sončnih in vetrnih elektrarn. To pomaga zmanjšati odvisnost od velikih energetskih podjetij in državljanom omogoča, da postanejo »prosumers« – tako proizvajalci kot porabniki energije.
S sodelovanjem v energetskih projektih imajo lahko državljani finančne koristi, bodisi z nižjimi stroški energije bodisi z neposrednim donosom naložbe. To lahko prispeva tudi k zmanjšanju energetske revščine.
Sodelovanje državljanov spodbuja občutek lastništva in dviguje okoljsko ozaveščenost, kar vodi k večji podpori energetskemu prehodu na splošno. Končno vodi k ustvarjanju bolj trajnostnega in decentraliziranega energetskega sistema.
Največji skupnostni vetrni projekt na svetu
Primer dobre prakse z Nizozemske je recimo zadružni vetrni park Zeewolde, največji vetrni projekt na svetu, ki je v celoti v lasti skupnosti. Sestavlja ga več kot 80 vetrnih turbin z močjo 320 MW, ki skupno proizvedejo električno energijo za potrebe več kot 300.000 gospodinjstev. Projekt se je začel na pobudo lokalnih prebivalcev in lastnikov zemljišč, med njimi so bili večinoma kmetje. Z obratovanjem vetrnega parka je letno prihranjenih okoli 500.000 ton CO2.
Več: https://www.nsenergybusiness.com/projects/zeewolde-onshore-wind-farm/