Participativno za sonaravno vizijo mariborskega Stražuna
Mestni gozdovi so pomemben del urbane zelene infrastrukture in imajo številne pomembne funkcije. So gozdovi posebnega pomena, saj zagotavljajo zdravje, rekreacijo in sprostitev za vse obiskovalce gozda, ohranjajo biotsko raznovrstnost in blažijo podnebne spremembe. Da bi mestni gozdovi ohranili naštete funkcije morajo občine tovrstne gozdove zaščititi in na njihovem območju vzpostaviti dobro upravljanje.
Eden takih je gozdov je tudi Stražun v Mariboru. Gre za lep in pester gozdni otok sredi betonskega okolja, a ima zaradi razpršenega lastništva, različnih pogledov na njegov namen, neurejene kanalizacije in drugih izzivov, ki so značilni za številne gozdove, neizkoriščene potenciale.
Zato so je Mestna občina Maribor vključila v program podpore občin pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti, ki ga v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE izvajamo v Umanoteri in Focusu. Focus bo Mestni občini Maribor pomagal oblikovati vizijo razvoja Stražuna, da bo ohranil funkcije gozda in čim bolje služil občankam in občanom.
Mestni gozdovi imajo zaradi globalnega segrevanja, pa tudi širše okoljske krize še poseben pomen: prispevajo k čistejšemu okolju, blažijo visoke temperature in nudijo zavetje ter zmanjšujejo hrup, hkrati pa varujejo vodne vire in so življenjski prostor številnim rastlinam in živalim.
Vsak mestni gozd je oaza zelenega sredi sivega. Ga razumemo kot skupno bogastvo? S pravo vizijo in dobrim upravljanjem je lahko tudi Stražun pomembno zeleno zavetje vseh občanov in občank, od najmlajših do starejših.
V Mariboru bomo pripravili niz delavnic, prek katerih bomo vključili različne deležnike, spodbujali izmenjavo njihovih pogledov in jih ozaveščali o sonaravnem odnosu do mestnega gozda. Prek participativnega procesa bomo pripravili korake in izhodišča za vizijo sonaravnega razvoja Stražuna.