Samooskrbna energetska skupnost Luče

Samooskrbna energetska skupnost Luče

 

Prva samooskrbna energetska skupnost v Sloveniji je nastala v Lučah. Vključuje uporabnike v stanovanjskih hišah in na kmetijah, pa tudi v manjšem podjetju ter v stavbi pošte, gasilnem in kulturnem domu. Skupno energetska skupnost zagotavlja energijo 54 ljudem v zasebnih gospodinjstvih.

Leta 2018 so se Luče vključile v evropski projekt COMPILE, katerega cilj je bila med drugim spodbuda in vzpostavitev samooskrbnih energetskih skupnosti po različnih državah v Evropi. Projekt, ki se je zaključil leta 2021 je koordinirala ljubljanska Fakulteta za elektrotehniko, v njem pa so sodelovali tudi družba Petrol in Elektro Celje.

Sončne elektrarne, ki zagotavljajo električno energijo energetski skupnosti, so nameščene na devetih različnih strehah objektov v energetski skupnosti. To so večinoma samotne kmetije v hribih nad Lučami, ki imajo dobro lego in veliko sonca za kar največji izkoristek elektrarn. Na vsakem objektu je v povprečju približno 11 kW sončnih celic, skupna moč elektrarn v sklopu energetske skupnosti pa znaša 102 kilovata. Člani energetske skupnosti so del namestitve opreme plačali sami, del stroškov je kril projekt (financiran iz programa Obzorje 2020), manjši delež stroška postavitve sončnih elektrarn pa je kril Eko sklad preko subvencij. Postavitev je izvedel Petrol.

Poleg sončnih elektrarn ima energetska skupnost v Lučah tudi hranilnik električne energije oziroma baterijo, priključen v elektroenergetsko omrežje, ki shranjuje viške električne energije proizvedene v okviru energetske skupnosti. Nekaj članov energetske skupnosti pa ima nameščeno lastno baterijo.

Energetska skupnost v Lučah letno pridela približno 200 megavatnih ur električne energije, porabi pa jih približno 185. Del energije predvsem v poletnih mesecih iz hranilnika pošiljajo v električno omrežje, s tem pa prihranijo pri energiji, ki jo mora skupnost v zimskih mesecih prejeti od drugih virov oziroma iz omrežja.

Za vasico Luče, ki leži v Savinjski dolini, je samooskrba z energijo iz obnovljivega vira energije zelo pomembna, saj sta bili v preteklosti proizvodnja in dobava električne energije večkrat moteni. Med neurji in ob močnejšem vetru je pogosto prihajalo do izpadov električne energije.

V Lučah so zgradili tudi polnilno mesto za električna vozila in prenovili dotrajano transformatorsko postajo, s čimer so poskrbeli za zanesljivejšo oskrbo z električno energijo in omogočili še boljšo izkoriščenost sončnih elektrarn.

FOTO Arhiv projekta COMPILE

 


Nosilec dobre prakse

Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani
Laboratory of Energy Policy
Tržaška 25, Ljubljana

[email protected]

 

Občina Luče

Luče 106, Luče

[email protected]

Nazaj na zemljevid