Skupnostni urbani vrt Onkraj gradbišča
PRAKSA NI VEČ AKTIVNA.
Dolgo zaprto gradbišče ob Resljevi ulici v Ljubljani je Kud Obrat v sodelovanju z okoliškimi prebivalci in drugimi zainteresiranimi spremenil v skupnostni prostor, namenjen vrtovom, druženju, izobraževanju in kulturi. Projekt se je začel leta 2010 v okviru festivala Mladi levi (Zavod Bunker).
Gre za primer začasne rabe prostora. Uporabniki so imeli z lastnikom zemljišča, Mestno občino Ljubljana, sklenjeno pogodbo o brezplačni začasni rabi prostora, ki so jo podaljšujejo iz leta v leto. Na Onkraj gradbišča so večinoma okoliški prebivalci obdelovali okoli 40 vrtičkov in sodelovali pri javnih in skupnostnih dogodkih. Pri rabi in upravljanju prostora so si pomagali s pravilnikom, ki so ga glede na sprotne ugotovitve spreminjali iz leta v leto.
Na Onkraj gradbišča so organizirali razne javne dogodke o ekološkem urbanem vrtnarjenju in čebelarjenju, prostočasne dejavnosti za otroke, ki so obravnavale sobivanje z naravo v mestu, razprave o pomenu participatornega načrtovanja in upravljanja mesta, kulturne dogodke ipd. Pri tem so sodelovali z udeleženci vrta, drugimi nevladnimi organizacijami, lokalnimi pobudami, strokovnjaki in posamezniki. Prostor so opisovali kot “intenzivno učilnico, ne le o vrtnarjenju, temveč predvsem o sobivanju – med udeleženci, med ljudmi in drugimi živimi vrstami, med skupnostnim vrtom ter sosesko in mestom”.
Po 12 letih delovanja in mirovanja gradbišča se je leta 2022 zgodba skupnostnega vrta Onkraj gradbišča končala, ko je Mestna občina Ljubljana začela s prvotno predvideno gradnjo neprofitnih stanovanj na tem zemljišču v njeni lasti.
Avtor zgornje fotografije: Drago Kos (2011)
Avtor spodnje fotografije: Gregor Gobec/Zavod Bunker (2011)
Lokacija
Ljubljana
Nosilec dobre prakse
Kud Obrat
[email protected]