Urbanka – pilotna pisarna celovite urbane prenove Novo mesto
Urbanka – pilotna pisarna celovite urbane prenove Novo mesto je zasnovana kot neformalna mreža lokalnih nevladnih organizacij in posameznikov, ki delujejo na področju prostora in participacije. Jedro Urbanke tvorijo društvo Est=etika, Zavod Zora, Regijski NVO center Jugovzhodne Slovenije, Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto ter nekateri posamezniki.
Njeni začetki so povezani s projektom »Kje je prostor v Novem mestu?« iz leta 2017, ki je bil spodbujen s strani Mreže za prostor in katerega namen je bil opozoriti širšo lokalno skupnost na problematiko vse večjega števila praznih pritličnih prostorov v centru Novega mesta ter spodbuditi njihovo začasno rabo (vsaj) za obdobje enega meseca. Tudi sami so začasno napolnili prazen pritlični prostor nasproti mestne hiše in ga napolnili z različnimi vsebinami – z zbiranjem pobud prebivalcev, anketnimi vprašalniki, različnimi dogodki.
Urbanka temelji na povezovanju in združevanju moči lokalnih akterjev, ki zagovarjajo participativni pristop k urejanju prostora. Tako kot so leta 2017 zbirali pobude občanov in občank glede urejanja prostora v občini, so podoben pristop zbiranja mnenj in predlogov uporabili tudi v podnebni akciji* leta 2023, v kateri so se osredotočili na novomeško krajevno skupnost Bršljin, ter v projektu v sklopu Meseca prostora leta 2024, v katerem so se osredotočili na novomeško krajevno skupnost Kandija–Grm.
Predloge v krajevni skupnosti Bršljin so zbirali na stojnicah pred nakupovalnimi centri, na katerih so lahko zainteresirani na zemljevidu označili tudi mikrolokacije predlaganih idej. Predloge so lahko oddali tudi v Zbiralnik idej na štirih lokacijah, posredovali telefonsko in po e-pošti, ali pa so jih predali osebno na Pumpnci na Župančičevem sprehajališču. Izmed prejetih 261 pobud se jih je večina nanašala na zelene površine in na promet, veliko se jih je dotikalo tudi infrastrukture, manj pa je bilo pobud na temo ponudbe oziroma programa in grajenega prostora. Vse prejete pobude so predstavniki Urbanke analizirali in potem še javno predstavili ter jih predali Mestni občini Novo mesto, krajevni skupnosti in Osnovni šoli Bršljin, ki so jo pobudniki glede na podane predloge doživljali kot center soseske in družabnega življenja. Projekt se je zaključil decembra 2023 z uresničitvijo ene od pobud, ki je bila ocenjena kot kratkoročna in finančno manj zahtevna. Odločili so se za senčenje pešpoti v bližini osnovne šole, ki predstavlja tudi nadaljevanje obstoječega drevoreda. Akcija zasaditve dreves je bila izpeljana v sodelovanju z Mestno občino Novo mesto in Komunalo Novo mesto.
Po krajevni skupnosti Bršljin so ob podpori Ministrstva za naravne vire in prostor v letu 2024 delo nadaljevali v KS Kandija–Grm, kjer so bili v celoten proces aktivno vključeni predstavniki krajevne skupnosti. Odziv v participativnem procesu je bil še večji. Zbrali so več kot 300 pobud, med katerimi pa so jih 13 oz. 24 (nekatere združene) dali na glasovanje, s čimer so izvedli participativni proračun na ravni krajevne skupnosti. Tako so občani in občanke demokratično, z največ glasovi določili tri projekte, ki jih bo svet krajevne skupnosti izvedel do konca mandata. Največ glasov je prejela zamenjava in dodajanje novih smetnjakov, ureditev pešpoti med Adamičevo in Paderšičevo ulico ter skupna čistilna akcija, ki bo nadgrajena z zasaditvijo cvetja ter zelenjavnim in bolšjim sejmom.
Osnovni namen projekta v KS Kandija–Grm je bil prenos dobre prakse vključevanja prebivalk in prebivalcev v prostorske projekte krajevnih skupnosti Novega mesta z željo, da bi se podobnih procesov lotile tudi druge krajevne skupnosti. Tekom projekta je zato nastal Priročnik za izvajanje aktivne participacije prebivalk in prebivalcev v krajevnih skupnostih (na primeru dobre prakse), ki je prvenstveno namenjen svetom krajevnih skupnosti.
*Podnebna akcija Urbanke je bila izvedena v sklopu razpisa Mreže za prostor.
FOTO Arhiv Urbanke
Nosilec dobre prakse
Neformalna mreža nevladnih organizacij in posameznikov:
- Est=etika, društvo za vzpodbujanje etike v prostoru,
- Zavod Zora, za okolje, rekreacijo in animacijo,
- Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto,
- Regijski NVO center Jugovzhodne Slovenije,
- Matjana Urek