Trajnostni učni poligon na prostem – napotki za vzpostavitev
Kaj je trajnostni učni poligon? Gre za območje, namenjeno prikazu raznovrstnih pristopov trajnostnega načina življenja. V Ljubljani je trenutno najboljši primer trajnostnega učnega poligona skupnostni prostor Livada LAB. To je posebna mestna zelena površina, ki je namenjena kreativnemu preživljanju prostega časa po meri mladih, s poudarkom na trajnostnih vidikih prostora: energetski samooskrbi, trajnostni infrastrukturi za druženje, lastni ekološko pridelani hrani, ozaveščanju in pomenu preživljanja časa v naravi ter gradnji skupnosti.
Prav dobra praksa Livada LAB je bila navdih, da je za vse, ki bi vas vzpostavitev takšnega prostora zanimala ali pa bi o tem želeli več informacij, Umanotera pripravila napotke za vzpostavitev trajnostnega učnega poligona na prostem, ki vsebujejo odgovore na naslednja vprašanja:
Kako pristopiti k vzpostavljanju učnega poligona v našem kraju? Kdo so lokalni zanesenjaki, ki lahko igrajo ključno vlogo pri tem procesu? Kako v proces načrtovanja vključimo skupnost? Na kaj moramo biti pri sami vzpostavitvi še posebej pozorni? Kako poskrbeti za trajnostnost prostora in kako o njej komunicirati? Kako prostor uporabljati?
Ciljne skupine za vzpostavitev trajnostnih učnih poligonov na prostem so predvsem šole, mladinski centri, nevladne organizacije ter vsi, ki imajo za to primerne prostore. Kljub temu pa lahko zbrani napotki koristijo vsem, ki jih zanima, kako vzpostavitev trajnostnega učnega poligona poteka v praksi.
Napotki za vzpostavitev trajnostnega učnega poligona so na voljo za ogled ali brezplačen prenos TUKAJ.
V Umanoteri so napotke zapisali na primeru trajnostnega učnega poligona Livada LAB, pri vzpostavitvi katerega so sodelovali z Zavodom BOB.
Namen demonstracijskega projekta Livada LAB je bil prikazati vse koristi takega projekta – od okoljskih (zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in negativnih vplivov na okolje) in družbenih (kot je npr. razvoj lokalnega gospodarstva) pa do nematerialnih koristi, s katerimi se krepi sama skupnost (povezanost, solidarnost, strpnost, kreativnost in pa tudi skupinska modrost). Hkrati pa smo želeli z izvedbo takega demonstracijskega projekta spodbuditi vzpostavitev takih prostorov tudi drugod po Sloveniji, kar bo tudi širše pripomoglo k prehodu v trajnostno družbo.
Livada LAB je tudi ena izmed več kot 90 dobrih praks na zemljevidu Dovolj za vse – več o njej si lahko preberete ali pogledate v videu TUKAJ.
V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, katerega namen je s pomočjo ozaveščanja, izobraževanja in usposabljanja ključnih deležnikov spodbuditi izvajanje ukrepov za doseganje ciljev zmanjšanja emisij TGP, v Umanoteri in Focusu podpiramo lokalne skupnosti pri izvajanju demonstracijskih skupnostnih projektov, ki blažijo podnebne spremembe.
LIFE IP CARE4CLIMATE je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi iz evropskega programa LIFE ter Sklada za podnebne spremembe.