Dobra praksa spodbujanja trajnostne mobilnosti v Mariboru
Kaj je trajnostna mobilnost, kako jo definiramo? “Trajnostna mobilnost zadovoljuje potrebe naše po mobilnosti tako, da zmanjšuje neželene učinke prometa na okolje, družbo in gospodarstvo. Pomeni premikanje peš, s kolesom, skirojem, rolerji, rolkami ter uporabo javnega potniškega prometa. Pomeni tudi zagotavljanje učinkovite in enakopravne dostopnosti za vse, pri čemer je poudarek na omejevanju osebnega motornega prometa in porabe energije.”
Kot dobro prakso spodbujanja trajnostne mobilnosti smo prepoznali Center mobilnosti Maribor, ki je prvi tovrstni center za spreminjanje potovalnih navad prebivalcev v Sloveniji.
Ustanoviteljica, Mestna občina Maribor, je vodenje zaupala Mariborski kolesarski mreži, ki je dejavna predvsem pri spodbujanju mestnega kolesarjenja kot okolju in zdravju najbolj prijaznega načina premikanja po prostoru. Na Partizanski cesti 21 pod eno streho izvajajo zelo različne aktivnosti – od tega, da nudijo mobilnostno svetovanje, servisirajo kolesa, organizirajo zanimive dogodke do tega, da s pomočjo prostovoljcev rešujejo in reciklirajo odslužena kolesa, omogočajo brezplačno izposojo koles ter v kletnih prostorih vodijo skupnostno delavnico – Bajk kuhno, v kateri se lahko ob petkih vsak brezplačno nauči popraviti kolo.
Več pa v spodnjem videu in v opisu dobre prakse: https://dovoljzavse.si/praksa/center-mobilnosti-maribor/
Skupno je sicer na zemljevidu na spletni platformi Dovolj za vse več kot 70 praks, ki so dejavne na petih področjih trajnostnega upravljanja. Glas o domačih in tujih dobrih praksah pa širimo tudi na Facebook profilu Dovolj za vse.
Lepo vabljeni tudi k predlaganju novih dobrih praks! Vnesete jih lahko zelo preprosto kar prek spletnega obrazca.