Občine lahko največ naredijo z zgledom
Politike prehoda v podnebno nevtralno družbo se v praksi najbolj vidno realizirajo na lokalni ravni, zato so lahko občine in lokalne skupnosti ključni akterji pri spopadanju s podnebno krizo. In največ lahko naredijo s konkretnimi aktivnostmi in z zgledom.
V okviru koncepta Dovolj za vse in projekta LIFE IP CARE4CLIMATE Focus in Umanotera med drugim nudita podporo lokalnim skupnostim tako pri snovanju kot pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti. Gre za projekte, ki imajo dve dimenziji:
– trajnostno (prispevajo k zmanjšanju emisij TGP, večji ozaveščenosti ljudi o pomembnosti zmanjševanja emisij TGP, prispevajo k blaženju posledic podnebnih sprememb…) in
– skupnostno (naslavljajo in vključujejo skupnost, zasnovani so na participativen način, temeljijo na demokratičnih vrednotah, prinašajo koristi za širšo skupnost ne zgolj za vključene posameznike…).
Konec oktobra smo objavili drugi poziv za občine, da se vključijo v program podpore, v katerem si lahko zagotovijo različne tipe pomoči na naslednjih prednostnih področjih: oskrba z obnovljivimi viri energije, učinkovita raba energije, trajnostna mobilnost, trajnostna potrošnja in lokalno krožno gospodarstvo, oskrba s hrano in trajnostni turizem.
V program podpore so vabljene tako občine, ki si želijo pomoči pri tem, kako na participativen način identificirati področja in projekte skupnostnega upravljanja ter se povezati z deležniki v lokalnem okolju, kot tudi občine, ki že imajo konkretno idejo za skupnostni projekt in jo želijo preveriti v lokalni skupnosti ter pripeljati bližje k izvedbi.
Sodelujemo s petimi občinami
Delo z občinami kot ena izmed aktivnosti Focusa in Umanotere v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE je sicer že v teku. Sodelovanje je vzpostavljeno s petimi občinami, ki razumejo pomen razvoja od spodaj navzgor, in sicer:
– Občini Postojna nudimo podporo pri delu z lokalnimi deležniki za znižanje emisij toplogrednih plinov na področju turizma – več;
– Občini Loški Potok nudimo podporo pri snovanju skupnostnega energetskega projekta;
– Občino Škofja Loka smo podprli pri participativni uvedbi nove javne storitve – dveh električnih minibusov za prevoz po mestnem jedru – in določitvi trase po meri uporabnikov – več;
– Občini Ptuj smo nudili podporo pri izvajanju participativnih procesov in pri trajnostnem upravljanju z občinskimi zelenimi površinami s poudarkom na skupnostnem urbanem vrtičkarstvu – več;
– Občini Hrastnik zagotovljamo podporo pri snovanju in pripravi celostnega zelenega koncepta za hrastniško občino, obenem jim nudimo podporo pri načrtovanju skupnostnih rešitev obnovljivih virov energije za učinkovito znižanje emisij toplogrednih plinov – več.
Materialne in nematerialne koristi
Trajnostno upravljanje virov lokalnih skupnosti prinaša mnoge materialne in nematerialne koristi. Za občine to denimo pomeni optimalno rabo virov skupnosti, nove razvojne priložnosti, doseganje dolgoročne okoljske vzdržnosti in višjo kakovost bivanja. S skupnostnimi projekti lahko dosežejo pomembne družbene koristi, kot so razvoj lokalnega gospodarstva in zelena delovna mesta, obenem pa povečajo zadovoljstvo in pripadnost prebivalcev, povezanost skupnosti in več solidarnosti v njej ter nenazadnje pridobijo večji ugled občine.
Aktualen poziv za vključitev občin v program podpore pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti je odprt do 20. novembra 2021 – več informacij in prijavnico najdete TUKAJ.