Energetska zadruga Zeleni Hrastnik

Zadruge so najbolj demokratičen način upravljanja z raznimi dejavnostmi. Zato so najprimernejše za izvajanje skupnostnih projektov rabe obnovljivih virov, saj omogočajo, da finančne in družbene koristi ostanejo v lokalnem okolju.
Osnovna vloga Energetske zadruge Zeleni Hrastnik je priprava in izvedba skupnostnih projektov rabe obnovljivih virov energije, ki bodo članom zadruge zagotavljali cenejšo in čistejšo energijo.
Zadrugo so ustanovili Focus, društvo za sonaravni razvoj, Občina Hrastnik in zainteresirani občani. Predsednik zadruge je Božidar Roglič.
Osnovni cilj Energetske zadruge Zeleni Hrastnik je zagotavljanje koristi svojim članom, zato presežke iz poslovanja pretežno prenaša v zagotavljanje nižjih stroškov energije ali cenejših storitev članom zadruge.
V zadrugo se lahko včlani fizična ali pravna oseba, o sprejemu v članstvo pa odloča odbor zadruge. Za včlanitev je potrebno vplačati obvezni delež, ki znaša za fizične osebe 100 EUR, za pravne osebe pa 1.000 EUR. Odločanje poteka po principu en član-en glas.
Prvi projekt zadruge je skupnostna sončna elektrarna Sončna šola Hrastnik na strehi OŠ heroja Rajka Hrastnik. Gre za največjo zadružno skupnostno sončno elektrarno v Sloveniji, ki je bila izvedena kot projekt skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov. Skupnostna sončna elektrarna ponuja možnost proizvajanja lastne električne energije iz sonca tudi za tiste, ki nimajo lastne strehe za postavitev sončne elektrarne. Lokacijo na šolski strehi je prek prenosa služnosti zagotovila občina. Elektrarna je financirana iz treh virov: začetnih vložkov vključenih odjemalcev v višini 150 evrov na 1 kW kapacitete, subvencije Ministrstva za infrastrukturo (v sklopu javnega razpisa za nepovratna sredstva za sončne elektrarne) in s kreditom Eko sklada.
Drugi projekt zadruge je samooskrbna skupnostna sončna elektrarna s kapaciteto 100 kW na strehi Zdravstvenega doma Hrastnik. Fotovoltaični paneli so bili nameščeni konec decembra 2024, priključitev v omrežje pa je sledila sredi aprila 2025. Električna energija, ki jo bo sončna elektrarna proizvajala, se bo po principu neto meritev odštevala od porabljene energije v šestih bližnjih gospodinjstvih in ZD Hrastnik, ki so vključeni v samooskrbno skupnost.
Naložba je znašala 107.500 EUR z že vključenim DDV-jem. 40 % končnega stroška so pokrili zadružniki, ki so vključeni v samooskrbno skupnost z imenom Novi dom Hrastnik, preostanek pa so zagotovili s kreditom Delavske hranilnice.
Z novim projektom je v Energetsko zadrugo Zeleni Hrastnik povezanih že 30 fizičnih in pravnih oseb, ki so prek zadruge solastniki proizvodnih naprav in soupravljalci, kot odjemalci pa se samooskrbujejo z električno energijo iz obnovljivih virov energije.
Tako prvi kot drugi zadružni projekt imata pomembno družbeno vrednost, saj kažeta, kako lahko lokalne skupnosti prevzamejo pobudo in aktivno prispevajo k reševanju globalnih izzivov, obenem pa žanjeta prednosti zadružnega povezovanja in soupravljanja.
Lokacija
Hrastnik
Nosilec dobre prakse
Energetska zadruga Zeleni Hrastnik
Pot Vitka Pavliča 5
1430 Hrastnik
[email protected]
+386 59 071 325