V Hrastniku prva zadružna skupnostna samooskrbna sončna elektrarna (vabilo)
Občine so lahko pomemben zgled občanom in občankam s postavitvijo sončnih elektrarn za samooskrbo na svojih objektih. In hrastniška to vsekakor je s sodelovanjem pri ustanovitvi energetske zadruge in njenem prvem projektu!
Občina Hrastnik, Energetska zadruga Zeleni Hrastnik in okoljska organizacija Focus (Dovolj za vse) vabimo na odprtje prve zadružne skupnostne samooskrbne sončne elektrarne Sončna šola Hrastnik v torek, 23. januarja ob 12. uri pri OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik.
Sončna šola Hrastnik na strehi hrastniške osnovne šole bo oskrbovala 15 gospodinjstev, tri javne stavbe in dva objekta lokalnega gospodarstva. Njena posebnost pa je način in model vzpostavitve skupnostne samooskrbe, ki omogoča, da koristi ostanejo v lokalnem okolju.
Sončna šola Hrastnik je prvi projekt Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, ki po demokratičnih načelih združuje tako Občino Hrastnik kot zainteresirane občanke in občane ter druge podpornike obnovljivih virov energije. In medtem ko zadruga že razvija podobne projekte skupnostne samooskrbe, zanimanje za posnemanje hrastniškega modela prihaja iz vse Slovenije. To je zelo pozitiven znak, saj lahko energetske skupnosti pomembno prispevajo k razogljičenju energetskega sektorja ter obenem zagotovijo, da proizvodnja in potrošnja električne energije ostaneta v rokah lokalne skupnosti.
Na odprtju bodo zbrane nagovorili:
- minister Bojan Kumer,
- župan Občine Hrastnik Marko Funkl,
- predsednik Energetske zadruge Zeleni Hrastnik Božidar Roglič in
- Boštjan Remic iz okoljske organizacije Focus, ki je projekt Sončna šola Hrastnik podpirala v okviru Dovolj za vse programa projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
Vabljeni, da prek te dobre zgodbe spoznate potenciale skupnostne energetike!