Oddaj svoj glas: Sončna šola Hrastnik kot družbena inovacija
Sončna šola Hrastnik, prva zadružna samooskrbna skupnostna sončna elektrarna v Sloveniji in z njo povezana energetska skupnost, je bila med 288 projekti iz šestih držav izbrana v ožji krog za nagrado avstrijske fundacije SozialMarie, ki vsako leto nagradi najboljše družbene inovacije.
Sončna šola Hrastnik je praksa, ki je na Dovolj za vse zemljevidu (KLIK), njeno vzpostavljanje pa je bilo podprto v okviru Dovolj za vse podpore občinam v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE. Gre za prvi primer zadružne skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije v Sloveniji, ki temelji na participativnem procesu vzpostavljanja od spodaj navzgor.
Sončna šola Hrastnik je bila prepoznana za družbeno inovacijo, ker je bil tekom vzpostavljanja oblikovan pionirski model vzpostavitve energetske skupnosti, ki združuje tako občino in njene javne zavode kot občane in občanke.
Prav tako smo kot dobro prakso prepoznali Energetsko zadrugo Zeleni Hrastnik, katere prvi projekt je Sončna šola Hrastnik, in jo umestili na zemljevid domačih dobrih praks. Več o tej zadrugi, ki ima že načrte za nove skupnostne sončne elektrarne, si lahko preberete TUKAJ.
Koristi so mnogotere in se ohranjajo v lokalni skupnosti
Prednosti tovrstnega pristopa in modela so:
- Okoljske: prispevek k razogljičenju v obliki znižanja izpustov CO2…
- Tehnične: manjša bremenitev omrežja, lažja obvladljivost, boljše načrtovanje odjema…
- Ekonomske: ekonomija obsega, znižanje stroškov, manj administracije…
- Potencialno družbene: vključenost, demokratizacija energetskega sektorja, skupnostno upravljanje z viri, krepitev skupnosti…
Zadružni model vzpostavitve Sončne šole Hrastnik ohranja koristi v lokalni skupnosti, omogoča vključevanje lokalnega prebivalstva, zadruga kot demokratična oblika gospodarjenja pa omogoča lastništvo skupnih virov in demokratično upravljanje z njimi.
Prejemnike nagrad bo med 34 nominiranci izbrala strokovna žirija, med 8. in 15. aprilom pa poteka glasovanje za nagrado občinstva. Svoj glas lahko odda vsak, vpisati je potrebno samo e-poštni naslov in ga nato potrditi v svojem e-poštnem nabiralniku.
Veseli bomo, če podprete projekt in k temu spodbudite tudi sodelavce in sodelavke, prijatelje in prijateljice, znance in znanke ter s tem prispevate k temu, da novice o dobrem zgledu dosežejo čim večje število ljudi in navdihnejo čim več tovrstnih skupnostnih projektov. Glasujete lahko z vpisom naslova e-pošte TUKAJ.