Dobre prakse lokalne oskrbe z ekološko hrano
Podeželske skupnosti, male kmetije in družinske kmetije so zelo pomembne za prehod na trajnostni prehranski sistem, ki bo prinesel ogromne okoljske in ekonomske koristi
Svetovna veriga oskrbe s hrano je vir skoraj tretjine vseh od človeka povzročenih emisij toplogrednih plinov in je drugo največje gonilo podnebnih sprememb, takoj za proizvodnjo energije. Poleg tega največ prispeva k izgubi biotske raznovrstnosti, onesnaženju vode in tal in krčenju gozdov. To ustvarja začaran krog, saj podnebne spremembe in poslabšanje stanja okolja vse bolj ogrožajo kmetijsko pridelavo in zmanjšujejo varnost oskrbe s hrano.
Potrebna je transformacija prehranskega sistema za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in porabe naravnih virov v sistemih oskrbe s hrano. Smer, kako povečati trajnostno proizvodnjo v kmetijstvu in odpornost ekosistemov, že zdaj pomembno nakazujejo podeželske skupnosti, male kmetije in družinske kmetije.
Kot dobro prakso na področju trajnostne verige oskrbe s hrano izpostavljamo socialno podjetje Eko Prlekija, ki je vključena tudi v najnovejšo zbirko slovenskih dobrih praks blaženja podnebnih sprememb. To skupnost za razvoj ekološkega kmetijstva je leta 2017 ustanovilo 8 ekoloških kmetij iz Prlekije z namenom skupne neposredne dostave ekoloških pridelkov in živil javnim zavodom in zasebnim naročnikom na dom. Osnovni namen skupnosti je skupna logistika in zmanjšanje prevozov. To poleg same ekološke pridelave in predelave še dodatno vpliva na manjšo porabo fosilnih energentov in s tem zmanjšuje emisije CO2.
V podjetju Eko Prlekija zdaj poteka odkup ekoloških pridelkov in živil od okoli 50 certificiranih ekoloških kmetij. Kot skupina proizvajalcev so priznani tudi na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Danes jim zaupa že več kot 600 naročnikov – tako individualni kupci kot tudi številni javni zavodi, kamor redno dostavljajo svoje ekološke pridelke in živila.
Eko Prlekija sodi med dobre prakse, ki utirajo pot prehodu na bolj odporen, zdrav in trajnosten model oskrbe s hrano. Na Dovolj za vse zemljevidu je na področju trajnostne oskrbe s hrano trenutno identificiranih 30 dobrih praks, med njimi izpostavljamo:
- partnersko biodinamično ekološko kmetijo Zlate misli,
- zadrugo ekoloških pridelovalcev Dobrina,
- Zadrugo Ajdna,
- zadrugo ekoloških pridelovalcev Istre – Zemlja & Morje.